Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Markalı Alabalıkların 4. Doğum Günlerinde Sevindiren Gelişme…

Aralık 07, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla ülkemizde yetiştiricilik yoluyla balık üretiminde artık milyonlarca alabalık üretip, tabiata salıyor.

"Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi" kapsamında Trabzon Altındere, Mersin Çamlıyayla ve Bolu Abant Üretme İstasyonlarındaki çalışmalar halen devam ediyor.

Yapılan üretim çalışmaları neticesinde bu yıl içerisinde 4 milyon 274 bin alabalık salımı gerçekleştirildiğini vurgulayan Genel Müdürümüz Nurettin Taş; “Salınan alabalıklar markalanarak tabiata uyum yönünden de takip ediliyor” dedi.

Tabii habitatına yerleşimi, sürdürülebilirliği, adaptasyonu, renklenmesi, beslenmesi, büyüme periyotları ve damızlık boya ulaşan bireylerin yumurta performansı, yumurta çapı gibi konuların izlenmesi maksadıyla alabalıkların pilot olarak ilk kez Trabzon Uzungöl’de 2014 yılında tabiata salındığını ifade eden Taş şu bilgileri aktardı:

“KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi ile işbirliği içerisinde markalı alabalıklar belirli aralıklarla yeniden yakalanarak tabii ortama adaptasyonları izlendi. Son olarak, ilk salımdan 3 yıl 3 ay 15 gün (toplam 1203 gün) sonra, 16 Kasım 2017 tarihinde yapılan ve dördüncü yaşına ulaşan markalı alabalıkların izlenmesi çalışması oldukça sevindirici gelişmeler olduğunu gösterdi.

Yakalanan balıkların boy ve ağırlıklarının arttığı, sert kış aylarını geçirerek tabiata adapte oldukları tespit edildi. Markalı balıkların tabii balıklar ile aynı ortamı paylaştığı ve birlikte yaşamaya devam ettiği gözlendi.

Bu bilgilerin en önemlisi, markalı dişi ve erkek alabalıkların üreme yeteneklerinin oluştuğu ve bu sayede tabii hayata ve alabalık popülasyonlarına katkı vermeyi sürdürdüklerinin ispat edilmesi oldu.”

Orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının çoğaltılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynakların korunması, tabii türler hakkında farkındalığın arttırılması ile sportif olta balıkçılığının geliştirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Genel Müdürümüz Nurettin Taş; “Proje ile ülkemizin biyolojik çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilir bir anlayışla gelecek nesillere intikali sağlanmış olacak. Biyolojik çesitliliğimiz açısından son derece sevindirici olan bu gelişmeler ışığında üretim çalışmalarımız özveriyle devam edecek. 2023 yılında 50 milyon alabalık yavrusunu orman içi sulara bırakılması hedefleniyor” dedi.