Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

“Doğu Karadeniz Kuşları” Kitabı Tanıtımı Yapıldı

Kasım 29, 2017

Çok sayıda doğa fotoğrafçısının gönüllü katkılarının yanı sıra kitaptaki yazarlarımızın 10 yıllık bilgi ve birikiminin harmanlandığı Doğu Karadeniz Kuşları kitabı; 12. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin yerli ve göçmen kuşlarının habitatı ve bölgedeki yayılışı ile tanıtıcı tür özelliklerini anlatan çok kıymetli bir eser olup Trabzon Şube Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikle tanıtımı gerçekleştirilmiştir.

  

Bu kitap, Türkiye’de Kızılbaşlı Kirazkuşu “Çinte”nin ilk ve tek kaydı gibi Kuzey Kamışçını, Sarıkaşlı Çıvgın, Küçük Mukallit, Sibirya Kazı, Dağ Horozu dahil Doğu Karadeniz’den 338 kuş türünün kısa tanımları, dağılım haritaları ve aylık dağılım grafikleri, habitat bilgileri ile bölge için bir ilktir.

 

Bölge Müdürlüğümüz desteği ve Trabzon Şube Müdürlüğümüz koordinesinde, Prof. Dr. Ahmet KARATAŞ, Hakan KAHRAMAN, Taner ŞEREMET ve Birol HATİNOĞLU’nun gönüllü katkılarıyla oluşan bu eser; iyi bir kaynak niteliğinde olup, amatör ve profesyonel kuş gözlemcileri için de faydalı olacaktır.

Tanıtım etkinliğimizde  “Doğu Karadeniz Kuşları” kitabında emeği olan Prof.Dr. Ahmet KARATAŞ’a plaketini Araklı Belediye Başkanı Sn. Recep ÇEBİ, Hakan Kahraman’a plaketini KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Sn. Prof Dr. Gürsel ÇOLAKOĞLU, Birol HATİNOĞLU’na plaketini 12. Bölge Müdürü Sn. Ahmet USTA ve Taner ŞEREMET’e plaketini Trabzon Orman Bölge Müdürü Sn. Mümin DÖNGEZ takdim etmişlerdir.

Tabiatı korumak onu sevmekle başlar. Bölgemizdeki kuşları tanıtmak, onları önemsemek ve sevmek, yaşam alanlarını korumak, insanların doğaya olan ilgisini arttırmak ve bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için tabiatın korunmasına gönül veren, destek ve katkısını esirgemeyen kişi ve kurumlarla birlikte çalışmalarımız devam edecektir.

“Doğanın eşsiz seslerine sahip kuşlarımızı sevelim, tanıyalım ve koruyalım.”