Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Trabzon’da Tabiat Turizmi Maratonu

Ağustos 24, 2017

    Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU’nun İlimizde tabiat turizmini geliştirmek ve korunan alan sayısını artırmak üzere, talimatları gereğince; 21.08.2017 tarihinde Trabzon Valisi Sayın Yavuz YÜCEL başkanlığında Valilik toplantı salonunda bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

    Toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim ÇİFTÇİ, Trabzon Milletvekili Muhammet BALTA, Doğa Koruma Daire Başkanı Fahrettin ULU, Orman Bölge Müdürü Mümin DÖNGEZ, 12. Bölge Müdürü Ahmet USTA, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz ÇOLAK, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali AYVAZOĞLU ve Trabzon Şube Müdürü Akif ÜMÜZER katılmışlardır.

    Trabzon Şube Müdürlüğümüzce; henüz statü verilmemiş, tabiat parkı olabilecek özellikli alanlar ile ilgili yapılan çalışmalar Şube Müdürü Akif ÜMÜZER tarafından katılımcılara sunulmuştur. Toplantı sonunda yapılan bu çalışmaların bulunduğu alanların arazi çalışmalarına başlanmıştır.

    İlk gün arazi çalışması Tonya, Vakfıkebir ve Akçaabat İlçeleri sınırları içerisinde yer alan ve bilinirliği yüksek Kadıralak Yaylası civarında, Taşlıyatak mevkiinde ve Uçarsu Şelalesinde yapıldı. Alanların kaynak değerleri, mülkiyet yapısı yerinde değerlendirildi.

    22.08.2017 tarihinde ise Of ve Sürmene İlçelerinde arazi çalışması yapıldı. Of İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve eşsiz manzarasıyla öne çıkan Cos Dağı, Sürmene İlçesinde de Zarha Dağı zirvesi değerlendirilen alanlardı.

    2 günlük arazi maratonunun ardından Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda değerlendirme toplantısı yapılarak çalışma tamamlandı.